info@ts-lipnik.cz
Telefon: +420 581 773 756
Po až Pá 6.00 – 11.15 12.00 – 14.30
vánoční strom v lese

Letošní vánoční strom pochází z vojenského prostoru Libavá

Vybrat vánoční strom pro město je velmi zodpovědná věc. Ač se to nezdá, je to událost, která se každoročně srovnává s minulostí. Je středem zájmu nejen dětí a občanů města, ale i zaručených odborníků na vše, co se ve městě děje.
Vánoční strom si vyhlížíme obvykle již někdy v období září, kdy jsou vhodné klimatické podmínky, je dobrá světelnost a vzrůst a tvar stromu se dají v lese dobře posoudit.
Nejlepší a nejvhodnější stromy rostou právě ve vojenském prostoru Libavá a to na volných dopadových či výcvikových plochách. Jedná se totiž o tzv. solitery, volně samostatně rostoucí stromy, které mívají pravidelný tvar a hustě rostoucí větve. Takových je samozřejmě po zmíněných plochách dostatek. Problém však nastává v okamžiku, kdy u většiny z nich zjišťujeme, že rostou příliš daleko od cesty, po které musí přijet odvozní souprava a také jeřáb, určený k jeho naložení.
Pokud se někdo domnívá, že strom se v lese jednoduše skácí a hydraulickou rukou naloží na odvozní soupravu, je vedle.
Již v lese nastává totiž mravenčí práce, kdy na určený dostupný strom musí vylézt někteří naši vycvičení zaměstnanci, upevnit textilní úvazky a lana a za jejich pomoci je strom odřezán.
Během tohoto procesu jej stále drží jeřáb, který potom velmi opatrně, aby se nepolámala ani větvička, uloží strom na speciální odvozní soupravu.
Ta jej za doprovodu a asistence Policie ČR jako nadměrný náklad doveze až na naše náměstí, kde se celý rituál opakuje, leč v opačném pořadí.
To vše již ale za všeobecného zájmu přihlížejících. No a ve finále ještě naši pracovníci vánoční strom upraví a nazdobí, tak aby mohl být o několik dnů později slavnostně rozsvěcen a tím bylo zahájeno ono očekávané a kouzelné období nejkrásnějších svátků v roce.
Letošní strom pochází z území lesní správy Potštát, je vysoký přes 12 metrů a podle letokruhů na pařezu by měl mít 34 roků.
A protože i letos strom městu věnovaly Vojenské lesy a statky, sídlící v Lipníku nad Bečvou, rád bych jim tímto za všechny občany, kterým bude dotvářet kolorit Vánoc, poděkoval.
Dušan Pořízka, ředitel Technických služeb Lipník nad Bečvou,p.o.

vánoční strom v leseuřezaný vánoční strom v leseodvoz stromu z lesa

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Velikost písma
Kontrast