info@ts-lipnik.cz
Telefon: +420 581 773 756
Po až Pá 6.00 – 11.15 12.00 – 14.30
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lipník bude mít moderní veřejné osvětlení.

Město Lipník nad Bečvou včetně místních částí má nainstalováno v rámci systému veřejného osvětlení 1127 světelných bodů. Z toho je 907 světel přímo ve městě , dalších 220 světel v místních částech.

Ke konci roku 2015 bylo v celkové soustavě obměněno ze starých sodíkových a rtuťových svítidel na LED technologie pouze 199 svítidel, což činí jen 17%.

Světla jsou ve stávající síti ve velmi rozmanité výkonové kategorii od 33 W až po 1000 W.

Zejména výkonné lampy veřejného osvětlení instalované při průtahu městem mají na dnešní dobu již velmi vysokou spotřebu a po mnoha letech životnosti vykazují také vyšší poruchovost.

Po dohodě se správou majetku města připravily v letošním roce Technické služby Lipník n. Beč., p.o. projekt na obměnu části stávající sítě na nová svítidla s LED technologií.

Projektu předcházel důkladný energetický audit současné sestavy veřejného osvětlení z kterého vzešel konkretní návrh.

Projekt byl v jarních měsících letošního roku podán v rámci dotačního titulu ministerstva průmyslu a obchodu jako žádost o finanční podporu do programu EFEKT 2016 . opatření ke snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení.

Financování a úspěšnost podaných projektů podléhá základnímu kriteriu, čímž je nejvyšší dosažená energetická úspora.

Kriteria byla zřejmě přísná, neboť projekty podané v rámci organizací komunálních služeb v Hranicích a v Přerově neuspěly. Náš však ano.

Celková investice na nákup svítidel a nové kabeláže pro bezmála dvě stě svítidel je 2,28 mil. Kč vč. DPH. Technické služby v rámci dotace obdrží 50% uznatelných nákladů.

Demontáž starých svítidel a instalaci nových provedou TS svými pracovníky a svou plošinou ve vlastní režii.

Vzhledem ke špatným klimatickým podmínkám konce roku je obměna svítidel naplánována do dvou etap a to 60% do konce roku 2016 a 40% do konce dubna 2017.

Úspora energie při výměně výše uvedeného množství světel by měla dosáhnout 49 Mwh za rok a předpokládaná návratnost investice je 11 roků.

Plánovaná obměna se dotkne ulic Hranická, Komenského sady, Neffova, Novosady, Piaristická, Osecká, Tyršova, Svatopluka Čecha, Nádražní, Smetanova a Loučská.

Po realizaci zmíněné obměny by se mělo množství LED svítidel v celkové sestavě veřejného osvětlení zvýšit na 35%.

 

Ing. Dušan Pořízka, ředitel TS Lipník nad Bečvou, p.o.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Velikost písma
Kontrast