info@ts-lipnik.cz
Telefon: +420 581 773 756
Po až Pá 6.00 – 11.15 12.00 – 14.30
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Technické služby předváděly sousedním obcím údržbu veřejné zeleně

V polovině května připravily Technické služby Lipník n. Beč. pro obce mikroregionu a MAS ukázku údržby různých typů travnatých ploch a veřejné zeleně.
V areálu skateparku a jeho okolí u cyklostezky Bečva bylo nachystáno několik travnatých ploch v různém stadiu vývoje a hlavně výšky porostu.
Na těchto lokalitách měli starostové obcí a jejich pracovníci možnost vidět zejména sečení ploch mulčovací technikou (beze sběru posečené trávy). Byly předvedeny tři typy sekaček s kloubovým systémem (rider), jejichž předností je malá hmotnost, neuvěřitelná obratnost i svahová dostupnost. Sekačky se dokáží otočit a pracovat kolem každého kmene stromu, dopravních značek, odpadkových košů či manévrovat mezi keři či výsadbami květinových záhonů.
Hlavní výhodou však je, že posečená tráva je dokonalým systémem několika používaných nožů rozbita na hrubší prach, který je pod tlakem zamulčován do trávníku, čímž vyrovnává nerovnosti terénu a přihnojuje stávající plochu. Vizuální a estetická kvalita údržby ploch takovými stroji je neporovnatelná s běžným sečením. Kromě toho dochází k úsporám prostředků na odvoz trávy a její kompostování, což je zejména v dnešní době, kdy udržujeme stále více ploch, velmi aktuální. K některým typům strojů lze modulově přiřadit také adaptéry na zimní údržbu (kartáče, posypové zařízení apod.)
Technické služby v současné době již ve svém parku mají a používají dvě zmíněné sekačky, které původně udržovaly jen historické centrum a hradební okruh ve městě. Dnes se již používají také v zámeckém parku a parcích Komenského sady, při údržbě stadionu a sportovišť, okružních křižovatek a také části sídlišť. Při výměně adaptéru dokáží síct i velmi vysoký a neudržovaný travní porost.
Bez těchto velmi zdatných strojů si dnes již nedokážeme ani kvalitní údržbu veřejné zeleně představit.
Ing. Dušan Pořízka, ředitel TS Lipník n.Beč., p.o.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Velikost písma
Kontrast