Počátkem června uběhl rok od uvedení do plného provozu sběrného střediska odpadů, lidově nazývaného sběrný dvůr. Ten byl otevřen po rozsáhlé stavební rekonstrukci a doplnění technologie lisování a kontejnerových sběračů odpadů 1.6.2015
Dovolte mi malou rekapitulaci, co nám tato úprava a organizační zabezpečení likvidace odpadů přinesla během uplynulého roku.
Bude zřejmě jen málo občanů, kteří sběrný dvůr doposud nenavštívili, protože dle evidence odpadu je pestrost míst trvalého pobytu ve městě a místních částech opravdu veliká.
Kromě samotného města Lipníka s mísními částmi do sběrného dvora na základě uzavřené smlouvy s technickými službami mohou dovážet odpad také občané z Týna nad Bečvou, Oseka a Oldřichova.
O smyslu takového sběru odpadů mimo sběrná kontejnerová místa ve městě a svoz zbytkového komunálního odpadu jasně hovoří následující čísla.
Dle jednotlivých skupin a kategorii odpadů bylo za rok občany Lipníka dovezeno a následně zpracováno ve sběrném dvoře či zlikvidováno následující množství:
plastové obaly 0,653 tun
kovové obaly 1,219 tun
absorpční činidla, filtry 0,130 tun
pneumatiky 12,424 tun
kyseliny0,0095 tun
pesticidy 0,0244 tun
oleje a tuky 0,5725 tun
barvy, lepidla, pryskyřice 2,8945 tun
baterie a akumulátory 0,625 tun
dřevo 26,16 tun
objemný odpad ostatní 95,134 tun
celkem tedy odpadu z města bezmála 140 tun
další odpad ze zmíněných obcí Týn nad Bečvou, Osek nad Bečvou a Oldřichov tvořil víc než 9 tun a od komerčních firem a subjektů přes 2,5 tuny.
V absolutním součtu tedy bylo odevzdáno na sběrném dvoře během uplynulého roku téměř 152 tun různého odpadu.
Protože se zde nachází taktéž lisovací technologie, kterou používáme ke zpracování papíru a tetrapaků, dovezených z kontejnerových stání ve městě a místních částech, tak lisováním prošlo během uplynulého roku téměř 81 tun papíru a přes 3 tuny tetrapakových obalů od nápojů.
Po vyhodnocení tohoto sběru výše zmíněných odpadů je jasně patrno, že nastavený systém a organizace třídění má smysl a logiku. Kdybychom neumožnili občanům takto odpad odevzdávat, zcela jistě bychom se potýkali s velkým množstvím černých skládek kolem cest, v lesních porostech a kolem potoků a řeky. Jejich likvidace by stála také jistě nemalé finanční prostředky.
V této souvislosti je třeba také připomenout, že nejen tříděný odpad jako sklo, plasty, papír, tetrapakové obaly, textil, ale i výše uvedený odpad ze sběrného dvora tak potom nemusí a rozhodně nekončí na skládce.
Ing. Dušan Pořízka, ředitel Technických služeb Lipník nad Bečvou, p.o.